Zarządca infrastruktury przedstawił założenia relokacji nieczynnych przystanków kolejowych położonych przy linii Skierniewice – Łuków. Tylko jeden z peronów ma zostać odbudowany w istniejącym miejscu, dwa znikną zaś z komunikacyjnej mapy Polski. Inwestycja obejmująca odcinek Pilawa – Łuków ma być przedmiotem przetargu zapowiedzianego na przyszły rok.
W marcu samorząd województwa lubelskiego ogłosił, że jest zainteresowany wznowieniem ruchu pasażerskiego na odcinku Pilawa – Łuków po jego modernizacji. Warunkiem miałoby jednak być tu przeniesienie niewykorzystywanych od lat przystanków w nowe miejsca, które lepiej odpowiadałyby współczesnej siatce osadniczej. Wiemy już, że najprawdopodobniej zarządca infrastruktury wyjdzie naprzeciw tym oczekiwaniom, bo uwzględnił je podczas projektowania inwestycji obejmującej wspomniany fragment linii nr 12 Skierniewice – Łuków.
Tylko jeden przystanek pozostanie na swoim miejscu
– Planujemy prace, które obejmą infrastrukturę pasażerską, w tym zmianę lokalizacji peronów tak, aby lepiej dostosować infrastrukturę kolejową do potrzeb okolicznych mieszkańców i zapewnić im wygodniejszy dostęp do pociągów – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Pierwszym z przystanków, który miałby zostać przesunięty, jest ten o aktualnej nazwie Huta Czechy. Brane pod uwagę jest zlokalizowanie go bliżej ul. Czarna Droga w miejscowości Trąbki.
Przystanek Parysów miałby zaś zostać przeniesiony w kierunku drogi wojewódzkiej nr 805. Obiekt o nazwie Chromin ma według aktualnych założeń być relokowany w stronę ul. Waltera Nużyńskiego w miejscowości Jaźwiny. Stacja Stoczek Łukowski znalazłaby się natomiast ok. 100 m od swojej dotychczasowej lokalizacji.
Peron stacji Jedlanka będzie najprawdopodobniej przeniesiony w stronę przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ul. Warszawskiej i Dworcowej. Przystanek Żdżary ma być położony bliżej lokalnej drogi prowadzącej do miejscowości Dąbie. W istniejącej lokalizacji ma nastąpić jedynie odbudowa przystanku Krzna.
Dwa przystanki bez przyszłości
– Nie planujemy natomiast odbudowy peronów niegdyś funkcjonujących przystanków Iwowe i Kobiałki – informuje nasz rozmówca. Zapewnia, że założenia te zostały skonsultowane ze starostwem powiatowym w Łukowie oraz z gminą Pilawa, które są najsilniej zaangażowane w działania na rzecz przywrócenia ruchu regularnego. Zastrzega także, że realizacja prac jest uzależniona od pozyskania finansowania. Przypomnijmy jednak, że Ministerstwo Infrastruktury już zapowiedziało ogłoszenie przetargu na roboty w roku 2026.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.